SBÜ tarafından yapılacak olan Sağlık Teknokenti’nde sağlık yazılımları, aşı çalışmaları, ilaç üretimi, sağlık danışmanlık hizmetleri ve biyo-medikal mühendislik hizmetleri ile ilgili çalışmalar yapılacak.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) tarafından İstanbul Pendik’te sağlık yazılımları, aşı çalışmaları, ilaç üretimi, sağlık danışmanlık hizmetleri ve biyo-medikal mühendislik hizmetleri kapsamında ürün ve materyal geliştirme çalışmalarının yapılacağı “Sağlık Teknokenti’ne onay veren Bakanlar Kurulu kararı Resmî Gazete ‘de yayımlandı.

Yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre yaklaşık 55,7 dönüm arazi Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sağlık Teknokenti olarak tespit edildi.

HEDEF YERLİ ÜRETİMİ ARTIRMAK

Türkiye’de yılda yaklaşık 20 milyar lira tıbbi sarf malzemesi ve 25 milyar lira ilaç harcaması yapıldığını belirten SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, bu harcamaların yüzde 60’ının ithal olduğuna dikkat çekti. Erdöl, “Temel hedefimiz ülkenin uluslararası arenada rekabet gücünü artıracak teknolojileri geliştiren ve üreten firmalara, araştırmacılara ve akademisyenlere AR-GE çalışmalarını yürütebilecekleri ortam ve destek sağlamaktır” dedi.

Erdöl, “Bakanlar Kurulu’muzun ‘Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sağlık Teknokenti’ kararı ve üniversitemize her alanda verdikleri büyük destekleri için başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Bakanlar Kurulu üyelerine, Pendik Belediyesi’ne ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Diriliş Postası