Genel Müdürümüz Dr. Ögr. Üyesi Orhan ÇÖMLEK 16-17 Ağustos 2023 tarihleri arasında Özbekistan’ın Semerkant şehrinde gerçekleşen “2023 Özbekistan-Türkiye Sağlık Forumu ve Fuarı”na, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Kemalettin AYDIN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa GEREK, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. MURAT ELEVLİ, Genel Sekreter Dr. Öner GÜNER, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Buhara Ibni Sina Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Aynur FEYZİOĞLU ile katılım sağlamıştır.
Düzenlenen fuara her iki ülkeden de aralarında sağlık kuruluşu temsilcileri, sağlık ürünleri üreticileri ve sağlık profesyonellerinin de bulunduğu yaklaşık 2000 kişi katılım sağlamıştır.

Açılış konuşmaları Özbekistan Sağlık Bakanı Alisher Shoshmatov ve Türkiye Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca tarafından gerçekleştirilmiştir.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemalettin AYDIN, Karakaplanpakstan Tıp Üniversitesi Rektörü, Andijan Tıp Üniversitesi Rektörü ve Fergana Tıp Üniversitesi Rektörü ile akademik alanda yapılabilecek iş birlikleri hakkında görüşmeler sağlamıştır. Yapılan görüşmelerin ardından akademik iş birliği yapılmasına yönelik protokol düzenlenerek ilgili kurumlar tarafından imzalar atılmıştır.

Sağlık alanındaki yenilikler ve teknolojilerin tanıtıldığı fuar boyunca Genel Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Orhan ÇÖMLEKTEKNOPOL İSTANBUL ve Teknopolis TTO’nun gerçekleştirmiş olduğu proje ve faaliyetler hakkında B2B görüşmeler yapmış ve Teknopol İstanbul, Teknopolis TTO ve USHAŞ ortaklığı ile geliştirilmekte olan International Health Education Learning Platform(I-HELP) projesinin ön lansmanını gerçekleştirmiştir.

İki ülke arasındaki sağlık ilişkilerini güçlendirerek yeni iş fırsatlarının oluşturulmasına, akademik çalışmalar yapılmasına ve sağlık alanındaki yenilikçi teknolojilerin tanıtılmasına katkı sağlayan bu etkinliğe ev sahipliği yaptığı için Özbekistan temsilcilerine ve etkinliği düzenleyen USHAŞ Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. /USHAŞ International Health Services Inc.’e teşekkürlerimizi sunarız.